Montaż i ustawianie lunety

Montaż i ustawianie lunety

Montaż i ustawianie lunety

Przygotowanie karabinka do zamocowania lunety:

W przypadku nowego karabinka niezbędą czynnością jest oczyszczenie przewodu lufy po oliwie konserwującej.
Nieczystości i pozostałości po materiałach konserwujących należy usunąć za pomocą wyciora oraz oliwy do broni (rozpuszcza tłuszcz i wypiera wilgoć).
Sugerowane jest również sprawdzenie ewentualnych luzów poziomych oraz pionowych lufy oraz ich niwelacja.
Brak usunięcia tych luzów w karabinkach klasycznie łamanych może być istotną przeszkodą w poprawnym wyzerowaniu lunety.
Dodatkowo należy dokręćić wszystkie śruby mocujące łoże do kolby.

Montowanie lunety na wiatrówce - kolejność:

1) Dobór lunety do wiatrówki.

Istotne jest żeby luneta mieściła się swobodnie na karabinku i nie utrudniała dostępu do ładowania śrutu lub uniemożliwiała złamanie lufy.

2) Dobór montażu do wiatrówki.

Po wybraniu odpowiedniego celownika dobieramy do niego montaż. Montaż powinien zapewnić pewny chwyt na całej długości szyny. W przypadki montaży jednoczęściowych nie powinien wystawać poza odfrezowane rowki.

Najczęściej spotykanym rodzajem są montaże, które służą do zamontowania lunety na standardowej szynie celowniczej typu jaskółczy ogon o szerokości 11mm.
Obecnie występuje kilka odmian konstrukcyjnych:

Montaż dwuczęściowy - składa się z dwóch pierścieni dzielonych w płaszczyźnie poziomej. Każdy pierścień jest osobno przykręcany do szyny - są to montaże najtańsze i najpopularniejsze.

Montaż jednoczęściowy - dolne połówki pierścieni oraz podstawa przykręcana do szyny stanowią integralną całość (wykonane są z jednego kawałka metalu).
  

3) Czyszczenie i odtłuszczanie.

Karabinek powinien być czysty i odtłuszczony w miejscu gdzie mocujemy lunetę.

4) Zakładanie montażu.

W pierwszej kolejności demontujemy z montażu górne uchwyty skręcające na nim lunetę. Zakładając montaż na szynie wiatrówki trzeba zwrócić uwagę żeby jak najbardziej był ustawiony prostopadle do karabinka. Ewentualne odchylenia w bok można spróbować zniwelować zamieniającustawienie obejmy mocującej o 180 stopni.

5) Zakładanie lunety.

Po założeniu dolnej części uchwytu umieszczamy na nim lunetkę. Lunetę przykręcamy wstępnie obejmami mocującymi w taki sposób który pozwoli na korekcę jej położenia. Trzeba ustawić optymalną odległość od strzelca, wyrównać poziom lunety tak aby krzyż był dokładnie w pione i w poziomie do pionu i poziomu położenia wiatrówki.
Po wykonaniu tych czynności dokręcamy obejmy mocujące z optymalną siłą najlepiej śruba po śrubie przekątna raz lewa raz prawa.

Ustawienie celności - kolejność:

1) Dobór śrutu. Do ustawiania lunety należy korzystać tylko i wyłącznie ze śrotów z najwyższej półki jakościowej. Ewentualne odchyłki spowodowane kiepskiej jakości śrutem znacząco wpłyną na błąd przy braniu poprawki do kalibracji lunety.

2) Przygotowanie stanowiska. Po jednej stronie należy ustawić tarczę odpowiednią do strzelania z optyki. Po stronie strzelca przygotować stanowisko strzeleckie. Stanowisko powinno zapewnić strzelcowi swobodne oparcie karabinka. W tym celu zalecane jest skorzystanie z poduszki strzeleckiej na której strzelec może oprzeć karabinek w taki sposób żeby drgania rąk lub inne czynniki nie wpływały na pływanie krzyża.

3) Ustawienie lunety. Zerowanie należy przeprowadzić na stałym dystanie np. 10 lub 15 metrów. Przed przystąpieniem do strzałów próbnych ustawiamy paralaksę jeśli lunetą takową posiada oraz zoom na odpowiednią wartość. Krzyż i obraz w lunecie na zadanej odległości powinny być czyste i wyraźne.

4) Strzelanie próbne. Sugerowane jest oddanie przynajmniej 3 strzałów próbnych przed przystąpieniem do naniesienia poprawek. Potem należy wyznaczyć punkt średniej skupienia śrutu.

5) Wprowadzanie poprawek. Do wprowadzenia poprawek niezbędne jest wyznaczenie odchylenia średniej skupienia śrutu od centralnego punktu na tarczy.
Mając te dane należy wprowadzać poprawki pionowe oraz poziome zgodnie z poniższą regułą:


- trafienie za wysoko - pokrętło górne przekręcamy w kierunku "DOWN" (obniża się punkt trafienia),
- trafienie za nisko - pokrętło górne przekręcamy w kierunku "UP" (podnosi się punkt trafienia),
- trafienie za bardzo w prawo - pokrętło boczne przekręcamy w kierunku "LEFT" (przesuwa się punkt trafienia w lewo),
- trafienie za bardzo w lewo - pokrętło boczne przekręcamy w kierunku "RIGHT" (przesuwa się punkt trafienia w prawo).