Wiatrówki długie GAS RAM to alternatywa dla klasycznych karabinków sprężynowych. Podstawowa zasada działania tego typu karabinków jest taka sama jak w sprężynowych ale różnią się elementem napędzającym tłok. Podobnie jak w karabinku sprężynowym aby oddać strzał konieczne jest naciągnięcie wiatrówki. W zależności od modelu czy to z łamaną lufą czy to z dodatkowym zewnętrznym naciągiem (boczny, dolny) napinamy karabinek przed oddaniem każdego strzału osobno. Naciągnięcie karabinka GAS powoduje napięcie tłoka głównego, przy naciśnięciu spustu zostaje on zwolniony i zostaje napędzony sprężyną gazową. W tym samym momencie generuje ciśnienie powietrza w tłoku i wystrzeliwuje śrut z lufy. W klasycznym karabinku sprężynowym elementem napędzającym tłok jest sprężyna stalowa. W karabinkach GAS RAM elementem napędzającym tłok jest sprężyna gazowa. Sprężyna gazowa jest niczym innym jak siłownikiem z zamkniętą komorą w której umieszczono sprężone powietrze.
Zalety wiatrówek długich GAS RAM w stosunku do wiatrówek długich sprężynowych: - większa trwałość - brak ryzyka zmożenia w przypadku zostawienia karabinka z napiętym tłokiem - większa powtarzalność strzału (sprężyna zachowuje taką samą energię nawet po oddaniu jedną serią kilkuset strzałów) - mniejszy wpływ temperatury zewnętrznej na energię strzału niż w sprężynie stalowej - możliwość regulacji energii pocisku poprzez zwiększenie lub zmniejszenie ciśnienia w sprężynie gazowej (wybrane modele)
Minusy wiatrówek długich GAS RAM w porównaniu do wiatrówek długich sprężynowych: - większa waga - wyższa cena
Karabinek Gas Ram to obecnie jedna z najpopularniejszych odmian wiatrówek długich RAM. Jego stosowanie w karabinkach stale się zwiększa a producenci nieustannie udoskonalają ten typ napędu.