Noże – różne rodzaje i ich zastosowanie

Noże – różne rodzaje i ich zastosowanie

Noże – różne rodzaje i ich zastosowanie

Szukając noża musimy jasno określić i wiedzieć czego szukamy. Ilość noży, zróżnicowanie pod względem rodzajów i zastosowania jest naprawdę ogromne. W kategorii noży znajdziemy wszelkiego rodzaju noże motylkowe, noże sprężynowe, noże do rzucania, noże ratownicze, noże składane, noże ze stałą klingą, narzędzia wielofunkcyjne mulitoole, maczety oraz akcesoria do nich.
Nóż jest narzędziem towarzyszącym ludziom od zarania cywilizacji, to narzędzie służące do cięcia, krojenia, wykorzystywane było jako broń. Kiedyś był niezbędnym elementem w walce o przetrwanie, dziś towarzyszy nam codziennie. Na przełomie wieków był oznaką władzy i godności mężczyzny. Z czasem ta funkcja zeszła na plan dalszy a sam nóż stał się narzędziem pracy.
Nóż wykorzystują strażacy, ratownicy, policjanci, ochroniarze, żołnierze, myśliwi, użytkownicy survivalu oraz sportów ekstremalnych, kucharze jak również wiele innych grup zawodowych.
W Polsce nie ma przepisów ograniczających prawo do posiadania jakiegokolwiek noża, maczety lub szabli. Jedyny zapis w Ustawie o Broni i Amunicji nie dopuszcza posiadania broni białej w przedmiotach jej nie przypominających. Przykładem jest nóż ukryty w parasolce.

Ogólny podział noży ze względu na budowę i przeznaczenie:

Maczety

to narzędzia używane w ogrodnictwie do wycinania zarośli oraz gęstych krzewów. W survivalu używa się ich do przygotowania schronienia, pokarmu oraz do wyrębu gęsto zakrzewionego terenu przez który chcemy się przeprawiać. Maczety kształtem i ciężarem zbliżone są do dużego tasaka lub miecza. W zależności od potrzeb użytkowników maczety dzielą się ze względu na kształt głowni ostrza, ze względu na ciężar co jest związane z grubością maczety oraz ze względu na ich długość.
Poza tym możemy rozróżnić dwa typy maczet w zależności od rodzaju pochwytu: maczety jednoręczne oraz maczety dwuręczne. Najpopularniejsze typy głowni maczet: bolo, kukri, bowie, classic.
Najbardziej charakterystyczną spośród wymienionych maczet ze względu na kształt głowni jest maczeta kukri.
Kształtem nawiązuje ona do legendarnych wygiętych noży będących atrybutem Gurkhów - nepalskich wojowników.
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo maczety najpopularniejszych producentów takich jak maczeta Gerber Bear Grylls, Umarex Walther, MFH, Joker oraz Kandar.

Multitoole

to narzędzia wielofunkcyjne które oprócz tradycyjnego noża oraz kombinerek zawierają szereg wielofunkcyjnych dodatków takich: otwieracze, pilniki, piły, wkrętaki i podobne.
Najbardziej znanymi producentami tych wielofunkcyjnych narzędzi są takie firmy jak: Leatherman, Gerber (multitool Bear Grylls), Herbertz. Każdy multitool posiada możliwość złożenia do gabarytów podobnych do zamkniętego noża. W zależności od potrzeby multitoola rozkłada się do opcji kombinerek czy przecinaka lub do pozycji z której możemy wykorzystywać schowane wewnątrz dodatkowe ostrza lub dodatki. Czołowym światowym producentem multitooli jest firma Leatherman. Potwierdzeniem tego jest 25 letnia gwarancja udzielana na wszystkie produkty tej marki bez konieczności potwierdzania dowodem zakupu. Multitoole Leatherman są na wyposażeniu jednostek specjalnych wielu armii m.in. amerykańskiej czy też wojska polskiego.
Materiały używane do ich produkcji to najczęściej wysokiej klasy stale, stopy tytanu oraz aluminium.

Noże składane

Cechą charakterystyczną każdego noża składanego jest możliwość schowania ostrza w rękojeści poprzez jego złożenie na pół. Do kategorii noży składanych możemy zaliczyć również noże ratownicze oraz noże sprężynowe. Do tych drugich zaliczamy również nóż typu bagnet pełniący po rozłożeniu rolę sztyletu zamocowanego na karabinie AK47.
Występuje wiele typów noży składanych z podziałem na typ ostrza, sposób jego blokady, materiału z którego wykonane są rękojeści, z rodzaju stali z jakiego wykonane są głownie oraz ze względu na wielkość noża i długość ostrza. Najpopularniejsze typy ostrzy ze względu na kształt to bowie, clip-point, drop-point, spear-point, tanto, dagger.
Producenci dość elastycznie kształtują nazewnictwo danego typu dlatego ten podział jest bardziej umowny niż faktyczny.
Najbardziej prostym i łatwym do odróżnienia jest podział ze względu na rodzaj stali głowni. Można w ten sposób wyróżnić noże wykonane ze stali nierdzewnej (różnego rodzaju stopu stali szlachetnych) oraz na te wykonane ze stali węglowej (stal karbonowa).
Noże wykonane ze stali szlachetnych są prostsze w utrzymaniu i konserwacji jednakże właściwości tnące oraz łatwość ostrzenia przemawiają na korzyść noży wykonanych ze stali węglowej.
Niestety stale węglowe ulegają korozji i konieczne jest ich częste zabezpieczanie przed rdzą.

Noże ze stałą klingą

to noże nie posiadające możliwości złożenia, zawsze są gotowe do użycia. Klinga w tych nożach jest połączona na stałe z rękojeścią. Najbardziej popularne w tej kategorii są noże full tang, z jednego kawałka metalu, gdzie metal jest zakotwiczony w rękojeści. Cechują się dużą odpornością na uszkodzenia. Inny typ noża ze stałą klingą to tang, gdzie konstrukcja noża to kawałek metalu ze stożkiem na końcu, który jest zatopiony w rękojeści. Najbardziej popularne noże ze stałą klingą to noże którymi posługujemy się codziennie - noże kuchenne, także większość noży myśliwskich jest tego typu. Noże ze stałą klingą w większości są sprzedawane z pochwą, to ważne, z powodu jego budowy łatwo się nim zranić gdy jest ogólnie dostępny dla osób postronnych.

Noże motylkowe

Specyficzna grupa noży składanych dla której cechą charakterystyczną jest sposób zamknięcia ostrza w uchwycie.
Noże motylkowe zwane też nożami balisong składane są poprzez otwarcie tylnej strony uchwytu oraz symetryczne jego rozłożenie poprzez obrót obiema częściami rękojeści o 180 stopni.
Pierwotnym przeznaczeniem tego typu noży motylkowych była walka wręcz. Złożony spełniał rolę kubotanu i wystarczył odpowiedni jeden ruch ręki i zamieniał się w nóż bojowy.
Obecnie noże motylkowe używane są kolekcjonersko a sposób ich otwierania dostarcza użytkownikom wiele zabawy.
Jego sprawne i bezpieczne otwarcie oraz zamknięcie jedną ręką wymaga wielu treningów a finalnie może stać się umiejętnością której niejedna osoba może pozazdrościć. Każdy nóż motylkowy posiada blokadę otwierania i zamykania. Jest to zazwyczaj wygodny zaczep w jednej z rękojeści, który umieszczamy w drugiej rękojeści noża motylkowego.

Noże ratownicze

Zadaniem każdego noża ratowniczego jest przede wszystkim możliwość użycia przez osobę udzielającą pomocy jako narzędzia pomocniczego w sytuacjach kryzysowych.
Najważniejszymi czynnościami do których może być wykorzystany są: przecinanie pasów bezpieczeństwa, zbijanie szyb oraz bezpieczne rozcinanie odzieży bez ryzyka pokaleczenia osobie której jest udzielana pomoc. Te cechy powinien posiadać każdy nóż który pretenduje do miana najlepszego noża ratowniczego. W ofercie naszego sklepu znajdują się noże najpopularniejszych marek na polskim rynku takich jak Umarex Walther, Kandar i Ganzo. Profesjonalne noże ratownicze polecamy osobom często uczestniczącym w różnego rodzaju akcjach m.in. policjantom, strażakom, personelowi ratownictwa medycznego. Nóż przydatny może być również w samochodzie każdego z nas gdyż nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji można się niespodziewanie znaleźć. Wystarczy nawet nóż ratowniczy Kandar na którego zakup możemy wydać nawet mniej niż 30 zł. Zdecydowana większość noży ratowniczych jest składana i zmieści się w kieszeni, w etui przymocowanego do paska do spodni, w schowku w samochodzie.

Noże do rzucania

Kategoria przeznaczona do noży oraz gwiazdek zwanych shurikenami przeznaczonymi do rzucania oraz do wbijania w odpowiednie podłoże.
Profesjonalny nóż do rzucania powinien być odpowiednio wyważony, posiadać anatomiczny kształt głowni ostrza oraz rączki, pozwalający na swobodnie miotanie przez osobę rzucającą.
Nóż do rzucania poza odpowiednim kształtem oraz masą powinien być wykonany z jednego kawałka metalu. Zwiększa to jego trwałość a my mamy pewność że nie rozpadnie się po pierwszym użytkowaniu. Noże do rzucania sprzedawane są jako pojedyncze sztuki lub w kompletach tego samego typu - kształtu gdzie poszczególne noże różnią się wielkością a co za tym idzie wagą.  Najpopularniejszymi producentami noży do rzucania są firmy: Kandar, Umarex Walther oraz Cold Steel.
Shurikeny czyli gwiazdki są wzorowane na broni używanej przez japońskich wojowników., dostępne są w kilku wariantach wykonania z podziałem ze względu na ilość ramion w pojedynczej gwiazdce.

Noże sprężynowe

nazywane także automatycznymi, charakteryzują się możliwością ekspresowego otwarcia jedną ręką za pomocą naciśnięcia guzika, który uruchamia mechanizm wysunięcia jednosiecznej głowni. Noże sprężynowe sprawdzają się gdy potrzebujemy je natychmiast użyć. Posiadają blokadę zamykania i otwierania. Większość noży sprężynowych posiada małe lub średnie gabaryty, z łatwością zmieszczą się w kieszeni czy torebce. Nóż sprężynowy zazwyczaj kojarzy nam się z filmami gangsterskimi, gdzie w ciemnym zaułku zaatakowany bandzior wyciągał go z kieszeni i słychać było charakterystyczne "pstryk"... nóż sprężynowy był już gotowy do użycia ;)

Noże specjalnego przeznaczenia

Kategoria zawiera noże o nietypowych kształtach oraz specjalistycznego przeznaczenia. Przykładem jest nóż karambit o charakterystycznym zagiętym ostrzu. Przeznaczony do prowadzenia walki wręcz, nóż ten jest najbardziej znany jako element ekwipunku w wielu grach komputerowych. W praktyce jego walory są czysto kolekcjonerskie.

Innym typem noży w tej kategorii są noże przeznaczone do nurkowania.
Cechą charakterystyczną noży nurkowych jest wykonanie w głowni ostrza specjalnego ostrza do przecinania żyłek oraz linek w które może wplątać się nurek.
Poza tym cechują się one bardzo jaskrawą kolorystyką ułatwiającą ich odnalezienie pod wodą w sytuacji kiedy wypadną z dłoni lub zostaną zgubione.
Do tej kategorii możemy również zaliczyć inne nietypowe noże: na przykład przeznaczone dla grzybiarzy, zminiaturyzowane do wielkości karty kredytowej oraz komplety noży.